Rumani, kërkohet hetimi i kreut të Senatit për rryshfet

0
60
Autoritetet rumune i kanë kërkuar sot senatit të vendit të heqë imunitetin e kreut të tij Calin Popescu Tariceanu për lejuar nisjen e hetimeve në lidhje me një rryshfet prej $800,000 që besohet se ai ka marrë nga një kompani austriake.
Anëtari i senatit Claudiu Manda, tha se prokurorët kishin kërkuar heqjen e imunitetit parlamentar për Popescu pasi prokuroria anti-korrupsion kërkon ta hetojë për ryshfetin e marrë në 2007-2008, kur ai ishte kryeministër i vendit.
Deklarata thoshte se ryshfeti përfaqësonte 10 për qind të shumës së kontratës, dhe paratë ishin transferuar me në të kontratave fiktive te kompani të rreme të tipit “offshore”.

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj