Rama “shkundi” kabinetin, kush janë emrat që përbëjnë Qeverinë e re (Lista e plotë)

0
78

Kryeministri Edi Rama ka shkarkuar nga detyra të gjithë ministrat të cilët ishin pjesë e qeverisë që prej pesë vitesh. Krahas tyre nga kabineti është larguar edhe zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Sipërmarrjes ndërsa është rikthyer edhe ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin.

Kështu, ministre e Arsimit është emëruar Besa Shahini, duke marrë vendin e Lindita Nikollës. Në vend të Arben Ahmetajt, tek ministrja e Financave është emëruar Anila Denaj.

Postin e Ditmir Bushatit do ta mbaj Genc Cakaj, ndërsa Damian Gjiknuri do të zëvendësohet nga Belinda Balluku.

Në kabinet është rikthyer Blendi Çuçi i cili do të drejtojë ministrinë e Bujqësisë në vend të Niko Peleshit, ndërsa zëvendësuesja e Mirela Kumbaros në krye të ministrisë së Kulturës do të jetë Elva Margariti.

Sonila Qato u largua nga qeveria për shkak të angazhimeve të saj, siç tha Rama, dhe në vend të saj është emëruar Eduard Shalësi.

Elisa Spiropali u emërua në detyrën e ministres për Marrëdhëniet me Parlamentin, ndërsa Erion Braçe do të jetë zëvendëskryeministri i ri i qeverisë.

 Qeveria e plotë e Edi Ramës:

1-Erion Braçe

2- Elisa Spiropali

3-  Besa Shahini

4-Genc Cakaj

5-Bledi Çuçi

6-Eduard Shalësi

7-Elva Margariti

8-Sandër Lleshaj

9-Olta Xhaçka

10-Etilda Gjonaj

11-Ogerta Manastriliu

12-Blendi Klosi

13-Pandeli Majko

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj