Nxehet situata/ Pas përgjigjes së Metës, Rama ndërmerr menjëherë hapin e rëndësishëm

0
57

Pas përgjigjes së Metës, Rama ndërmerr hapin e rëndësishëm

Pas përgjigjes së presidentit Meta, kryeministri Rama ka vendosur të veprojë konkretisht.

Mësohet se ka  mbërritur në Presidencë kërkesa e kryeministrit Edi Rama për dy dekretime.

I pari lidhet me shkarkimin e ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati dhe i dyti me emërimin e ministrit të Jashtëm. Rama ka propozuar emrin e tij për të marrë postin e ministrit.

Kujtojmë se kjo lëvizje është e ngjashme me skenarin e kryeministrit Aleksis Tsipras në Greqi, ku pas dorëheqjes së ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias, kryeministri mori vetë në dorë drejtimin e diplomacisë.

Mbetet të shohim cila do të jetë tashmë përgjigja e Metës.

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj