Goditet banda e hajdutëve shqiptarë në Spanjë, grabitën 30 vila me teknika paramilitare, i tradhtoi e reja, në aeroport iu gjetën xhevahiret (Metodat e pazakonta që përdornin)

0
28

Në kronikat e medieve spanjolle lajm dite është kapja e tre shqiptarëve që janë arrestuar pasi akuzohen për 30 grabitje në Ourense, Allariz, Pereiro de Aguiar, San Cibrao dhe Madrid.

Grabitësit, dy burra nga 19 dhe 29 vjeç dhe një vajzë 23 vjeç, u arrestuan pas një operacioni që filloi marsin e shkuar, kur Garda Civile kishte dijeni për tre grabitje në shumë vila të në A Zapateira (A Coruña). Të arrestuarit, vendas të Shqipërisë, u përgjigjen inicialeve K.C., E.P dhe A.M., dy prej tyre 23 vjeç dhe një tjetër 25 vjeç, i cili aktualisht banonte në një dhomë me qira në Barakaldo.

Për zhvendosjen e sendeve të vjedhura grupi përdori një automjet me targa false, dhe shumë shpejt policia zbuloi se ata ishin shqiptarë. Baza e tyre ishte në qytetin e Pontevedra. Nga ky qytet, ata lëviznin në të gjithë Spanjën duke përdorur automjete të ndryshme, për të penguar zbulimin, mbikëqyrjen dhe monitorimin e tyre.

Disa muaj hetimi ngeci, pasi grupi ishte kthyer në Shqipëri, por në fillim të tetorit, prania e tyre u zbulua, pasi kishin marrë një pronë me qira në Pontevedra.

Sipas Gardës Civile, grupi i shqiptarëve, u vizitua nga një vajzë e re, e cila pasi qëndroi me ta për dy ditë, tentoi të bënte një fluturim për në Shqipëri.

Duke pasur parasysh mundësinë që kjo ishte forma e përdorur për të transportuar argjendaritë e vjedhura, ajo u përgjua dhe iu nënshtrua një kontrolli në aeroport, ku iu gjetën xhevahire nga dy prej grabitjeve të kryera ditë më parë.

Të arrestuarit kaluan në Spanjë në mënyrë të përsosur pa u vënë re, pa treguar asnjë lloj luksi në lagjen ku jetonin.

Operacioni “Modus Operandi”, u  bazua në gjetjen e shtëpive që në atë kohë nuk ishin të banuara për të hyrë përmes hapjes së dritareve, duke eleminuar sistemet e sigurisë së shtëpive, për të marrë të gjitha xhevahiret dhe paratë e gatshme.

Gjatë regjistrimeve të sekuestruara në pamje shihen maskat dhe rrobat e përdorura, për të mos u njohur nga kamerat e mundshme të sigurisë.

Florinjtë e tyre u gjetën në fundin e një divani në shtëpinë që kishin marrë me qira.

Teknikat paramilitare

Grupi i hajdutëve ishte përgatitur që të kryente një grabitje të përsosur. Ata ishin transferuar në zona të izoluara të Cantabria dhe Vendi Bask, ku ka shumë vila, dhe kanë qëndruar shumë netë në mes të malit, duke qëndruar jashtë.

Ata përdorën rroba të përshtatshme për fjetur në pyll dhe për të parandaluar kapjen nga policia. Ishte kapja e vajzës shqiptare në aeroport ajo që zbuloi edhe grupin.

Leave a Reply