Thellohet skandali në RTSH, Diana Ziu publikon shkelje të rënda, tjetër letër për Ramën, e treta do jetë për Eurosong-un: Ky është thjeshtë TURP! Kur do të ngrihet një ekip kontrolli

0
51

Kompozitorja Diana Ziu prej ditësh ka nisur një debat të hapur për cilësinë e përzgjedhjes së këngëve në Festivalin e RTSH, ku kënga e saj iu refuzua. Sipas zonjës Ziu ky festival po mbahet peng nga regjisorja Vera Grabocka e cila e ka të paracaktuar listën e këngëtarëve që do të pranonte, madje shumë kohë më parë ka vendosur edhe se kush do të jetë fituesja.

Mirëpo Diana Ziu nuk e ka lënë me kaq këtë denoncim, pasi i ka shkruajuar letrën e parë kryeministrit Edi Rama dhe nuk ka marë asnjë reagim dhe asnjë përgjigje, ka vendosur të mos ndalet, por të shkruaj letrën e dytë me të tjera fakte të forta.

Në letrën e publikuar në faqen e saj në rrjetet sociale, Diana Ziu ndër të tjera pyet kryeministrin se kur do te ngrihet nje ekip kontrolli per shkeljet ne RTSH?

Po ashtu ajo thekson se përgatitjet e festivalin nuk po fillojnë dot sepse këngët sipas saj, nuk kanë mbërritur ende, një pjesë po shkruhen tani e një pjesë janë ende rrugëve.

Ziu thekson se nuk do ta lërë me kaq, por letra e tretë do të jetë për Eurosong-un.

Letra e plotë e Diana Ziut drejtuar Ramës:

Letra nr 2 per Kryeministrin, se ndoshta te paren nuk ja kane perkthyer dot.

E treta do jete per Eurosong-un, dhe jo vetem nga une por nga nje grup i madh krijuesish shqiptare te bashkuar rrejth kesaj kauze.

Pra:

Kur do te ngrinihet nje ekip kontrolli per shkeljet ne RTSH?
Pergatitjet e festivalin nuk po fillojne dot sepse kenget nuk kane mberritur ende, nje pjese po shkruhen tani e nje pjese jane ende rrugeve…

1- Festivali I Kenges eshte institucion. Ai ka rregulla. Ku jane rregulloret e miratuara?

2- Nje grup autoresh kane derguar nje kerkese ne RTSH per te mundesuar arsyet profesionale te skualifikimit te krijimtarive te tyre! Asnje pergjigje! (Detyrim ligjor ky)

3- Asnjehere gjer me sot nuk ka ndodhur qe ne Jurine perzgjedhese te jene vetem 3 veta! Nje ngacte cilet nuk ka aa diolomimin dhe formimin e duhur per te gjykuar elementet e krimtarise. Eshte njesoj sikur ne nje tender rrugesh te jete ne komisionin e vleresimit nje person vetem e vetem se di ti japi makines.

Nje kenge ka disa komponente, prej te cileve tre jane themeloret: Kompozimi, Poezia dhe Kendimi! Asnjebngacketo elemente nuk ka qene kriter per perzgjedhjen e materialeve.

4- Perzgjedhja e kengeve eshte bere absolutisht mbi baza preferenciale te Vera Grabockes, duke perdorur per fat te keq tre anetare jurie! Kjo eshte per gjynah! Kjo argumentohet fare lehte:
-Si ka mundesi qe nuk pranohet nje kenge e kompozitores Erjona Rushiti, e cila vjet fitoi cmimin e pare dhe perfaqesoi Shqiperine ne Eurovision? Dje ishte emblema e kombit per te na perfasesuar, dhe sot nuk eshte me askush…?!!!

Le te themi se na qenka rastesi! Po si ka mundesi qe edhe krijimi I kompozitorit Enis Mullai fitues i cmimit te dyte dhe orkestrues i te parit vitin e shkuar, nuk u pranua ne Festival?

Vazhdojme me tej.

Si ka mundesi dhe a eshte rastesi qe kengetari fitues i te rinjve vitin e kaluar Marko Strazimiri, skualifikohet sivjet?
Kush i gjykoj, mbi cilat kritere dhe bazuar ne cilen rregullore te miratuar nga kush?

Mund te vazhdonim dhe me tej, por si per ti vete “kapak” ketyre “rastesive”, vjen dhe ky fakt: nuk pranohet as krijimi I fundit I Agim Prodanit, babait te muzikes se lehte shqiptare?!…
Ky eshte thjeshte TURP!
Bota vendos ne kupolen e mendimit intelektual te kombit, njerezit me thinja, ndersa ne, njerez me push…

5- Nuk ka ndodhur kurre qe te kete kaq shume rremuje ne organizimin e nje Festivali! Nuk kuptojme cfare eshte ky konspiracion zyrtar? Kush shkel cdo ligj apo princip, e per llogari te kujt? Apo gjithmone ai 400 milionshi qe po ndahet tashme ne shume duar…

6- Kompozitoret e huaj. Pse?
Kjo eshte fyerje per te gjithe krijuesit shqiptare! Pritet qe shoqja Vera dhe shoku filan te heqin dhe gjuhen shqipe si kriter per pjesemarrje dhe ta marri lumi krijmtarine kombetare, se ne kulture mejhanesh tashme e kane kthyer.

7- E fundit.
Ky nuk eshte nje shqetesimi nje njeriu. Jo. Ky eshte shqetesim per nje kauze, per nje kulture, per nje model, per nje pergegjesi qe kemi ndaj brezave.

Nga faktet dhe gjithcka po ndodh, Kryeministri qe po hesht, kryeparlamentari qe po hesht, Keshilli Drejtues qe po hesht, nuk po bejne asgje me pak se po krijojne precedentin e kriminalizimit edhe shkaterrimit te institucionit te vetem mbetur ende ne kembe per stimulimin e krijmtarise kombetare, sic eshte Festivali I Kenges ne RTSH.

Leave a Reply