Zbardhen debatet në OKB për përplasjet Shqipëri-Greqi, BRSS dhe Ukraina kundër Athinës për pretendimet...

Amerikanët kanë zbardhur detaje nga përplasjet mes Shqipërisë dhe Greqisë. Gjatë regjimit komunist, përplasjet mes Athinës dhe Tiranës ishin të shumta dhe grekët, ashtu...

Zbardhen debatet në Këshillin e Sigurimit të OKB për përplasjet Shqipëri-Greqi, BRSS dhe Ukraina...

Amerikanët kanë zbardhur detaje nga përplasjet mes Shqipërisë dhe Greqisë. Gjatë regjimit komunist, përplasjet mes Athinës dhe Tiranës ishin të shumta dhe...

Dokumentet, ja si SHBA nisi të forconte rivalët e Shqipërisë për shkak të rrezikut...

Marrëdhëniet e Shqipërisë dhe Bashkimit Sovjetik gjatë regjimit komunist shiheshin me mjaft shqetësim nga SHBA dhe shumë shtete të tjera. Për këtë...

Dokumentet, ja si britanikët dhe amerikanët hezitonin të njihnin Shqipërinë, më 1922 nisën tentativat...

Departamenti Amerikan i Shteti ka deklasifikuar disa dokumente për Shqipërinë e viteve 1922, ku tregohet se si amerikanët dhe britanikët tentonin që...

Dokumentet, ja si Tito synonte të bënte Shqipërinë pjesë të Jugosllavisë, BRSS vendosi marrëdhënie...

Një ndër synimet kryesore të Titos ka qenë që Shqipëria të bëhej pjesë e Jugosllavisë. DASH ka zbardhur disa dokumente, ku tregohen qëllimet e...

Zbardhen dokumentet e amerikanëve, ja si DASH u angazhua më 1949 të largonte Enver...

Forcimi i marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Bashkimit Sovjetik, nuk shihej me sy të mirë nga SHBA. Në disa dokumente të deklasifikuar nga...

laLetërkëmbimet, ja si Shqipëria kërkoi më 1949 të rivendoste marrëdhëniet me SHBA, amerikanët dyshime...

Amerikanët kanë nxjerrë në dritë të tjera dokumente sa i takon zhvillimeve në Shqipëri gjatë vitit 1949. Në disa letër-këmbime mes zyrtarëve...

Dokumentet, ja si SHBA e “maskoi” Komitetin e Shqipërisë së Lirë dhe dyshimet që...

Amerikanët kanë nxjerrë të tjera dokumente sa i takon situatës politike gjatë regjimit komunist. Në vitin 1949 në SHBA u krijua Komiteti...

Dokumentet, SHBA akuza Hoxhës se e mbante pushtetin përmes Sigurimit të Shteti, amerikanët në...

Amerikanët ishin në dilemë për rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike me Shqipërinë. Hoxha përzuri diplomatët, por më pas u kërkua bashkëpunimi. Në disa...

Dokumentet e SHBA, ja si strehimi i guerrilasve grekë ashpërsoi përplasjet mes Shqipërisë e...

Pasi mori pushtetin, Enver Hoxha e ktheu Shqipërinë në bazë furnizimi dhe stërvitjeje për guerrilasit komunistë grekë në Luftën Civile në Greqi,...

ME TE LEXUARAT

Taulant Muka plas bombën, publikon faktet/ Monika Kryemadhi me doktoraturë plagjiaturë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka gjatë një komunikimi live në rrjetet sociale tha se edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e...

Ponte Morandi, një çarje e thellë e marrë nga një video disa minuta para...

Në mesin e videove per urën Morandi e cila disponohet në zyrën e prokurorëve të Gjenovës ka edhe një filmim marre shtatë minuta para...

Artan Hoxha flet për aftësinë e pazakontë të Klement Balilit

Artan Hoxha, gazetari i njohur investigativ ka intervistuar pak para vendimit për t’u vetëdorëzuar në polici, Klement Balilin. Sipas...

Nga biznesi i hotelerisë tek shpenzimet e luksit, ja kush është i fejuari i...

Elvana Gjata është fejuar me biznesmenin nga Tirana, Ervin Mata që prej dy vitesh. Këngëtarja e njohur ka zyrtarizuar lidhjen e saj dyvjeçare në fshehtësi...

Artan Fuga ndez protestën e studentëve, ja çfarë paralajmëron për në mbrëmje

Akademiku Artan Fuga ka reaguar sërish lidhur me protestën e studentëve, e cila sot shënon ditën e pestë të zhvillimit para Ministrisë së Arsimit.Akademiku...

“Pronari i lokalit i kërkoi Elvanës të largohet”/ Çfarë ndodhi në lokal? Zbardhet dinamika...

Një person vdiq dhe 2 të tjerë u plagosën mbrëmë në një lokal në ish-bllok. Viktimë e ngjarjes së djeshme është Fabian Gaxha ndërsa...