Luftar Paja: Teatri Kombëtar nuk e meriton emrin, nëse nuk gjenden vepra të reja...

Aktorët që prej dekadash kanë dhënë kontribut në teatër dhe kinema nuk duhet të lihen në harresë, por duhen afruar përmes projekteve...

Fatbardh Marku: Nuk kemi Teatër Kombëtar, artistët në vështirësitë më të mëdha të përjetuara...

Artistët shprehen se jeta artistike duket më e gjallë vetëm në kryeqytet, ndërsa nëpër qytetet e tjera është mjaft e vogël. Me...

Rozi Kostani: Teatrot kanë mbyllur dyert, duhet të kesh mik drejtorin për të vënë...

Artistët shprehen se për artin në vend nuk duan t’ia dinë institucionet që kanë buxhetet dhe sot gjendja lë për të dëshiruar. Në teatro...

Agim Krajka: Ka një ndryshim të tmerrshëm në emër të së keqes, po humbim...

Kompozitori Agim Krajka shprehet se për artin dhe kulturën nuk bëhet sa duhet nga institucionet që janë përgjegjëse për zhvillimin e jetës...

Prokurori amerikan trondit pushtetarët: Asnjë politikan nuk e ndal dot SPAK dhe BKH, kush...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë tronditur dje sërish pushtetarët shqiptarë. Teksa reforma në drejtësi po hyn në fazën e saj vendimtare,...

Besim Kurti: Ministrisë të Kulturës i duhen specialistë jo militantë, të kontrollohen projektet që...

Artisti sot nuk është i vlerësuar nga institucionet dhe buxhetet për artin janë të pakta. Regjisori Besim Kurti shprehet se institucionet duhet...

Si po humb shkëlqimi i turizmit, më pak polakë, nordikët “kërcënojnë” ta heqin Shqipërinë...

Sfida 10 milionë turistë që qeveria i ka vendosur vetes do të bëhet edhe më e vështirë, nëse nuk do të ketë...

Arkeologët japin alarmin: Shqipëria e rrezikuar nga gërmimet klandestine

Problemet me arkeologjinë vazhdojnë, por arkeologët japin alarmin dhe për gërmimet klandestine,  që bëhen në zona të ndryshme të vendit. Përballë kësaj situate edhe...

Alfred Trebicka: Arti nuk do investime si për kioska, me krijimtarinë me 5 lekë...

Festivalet e teatrit duhet të jenë më të mirëorganizuar dhe nëse ka probleme përgjegjësia shkon te organizatorët. Regjisor dhe aktor, prof. Alfred Trebicka shprehet...

Edi Rama: Meta 7 ditë afat për Lleshin, dekretin do ja dërgoj sërish dhe...

Kryeministri Edi Rama i ka dhënë edhe 7 ditë afat presidentit Ilir Meta për të dekretuar Sandër Lleshin për ministër të Brendshëm. Duke folur...

ME TE LEXUARAT

Taulant Muka plas bombën, publikon faktet/ Monika Kryemadhi me doktoraturë plagjiaturë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka gjatë një komunikimi live në rrjetet sociale tha se edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e...

Ponte Morandi, një çarje e thellë e marrë nga një video disa minuta para...

Në mesin e videove per urën Morandi e cila disponohet në zyrën e prokurorëve të Gjenovës ka edhe një filmim marre shtatë minuta para...

Artan Hoxha flet për aftësinë e pazakontë të Klement Balilit

Artan Hoxha, gazetari i njohur investigativ ka intervistuar pak para vendimit për t’u vetëdorëzuar në polici, Klement Balilin. Sipas...

Nga biznesi i hotelerisë tek shpenzimet e luksit, ja kush është i fejuari i...

Elvana Gjata është fejuar me biznesmenin nga Tirana, Ervin Mata që prej dy vitesh. Këngëtarja e njohur ka zyrtarizuar lidhjen e saj dyvjeçare në fshehtësi...

Artan Fuga ndez protestën e studentëve, ja çfarë paralajmëron për në mbrëmje

Akademiku Artan Fuga ka reaguar sërish lidhur me protestën e studentëve, e cila sot shënon ditën e pestë të zhvillimit para Ministrisë së Arsimit.Akademiku...

“Pronari i lokalit i kërkoi Elvanës të largohet”/ Çfarë ndodhi në lokal? Zbardhet dinamika...

Një person vdiq dhe 2 të tjerë u plagosën mbrëmë në një lokal në ish-bllok. Viktimë e ngjarjes së djeshme është Fabian Gaxha ndërsa...