Sulejman Dibra: Brezi i vjetër i aktorëve është i harruar, pres role për në...

Artistët e brezit të vjetër janë të harruar. Kështu shprehen herë pas here në reagimet e tyre artistë të njohur, që kanë dhënë kontributin...

Astrit Greva: E pafalshme që fëmijët të paguajnë për të luajtur basketboll, edhe arbitrimi...

Basketbolli është sporti i dytë më i rëndësishëm në Shqipëri pas futbollit. Natyrisht, probleme ka plot dhe do të ketë, por nuk mund të...

Eliona Thomaraj: Prej 28 vjetësh nuk promovohet art dhe kulturë, teatri po zhduket

Artistët përballen me jo pak probleme në aktivitetin e tyre artistik, dhe sipas tyre përgjegjësia shkon te Ministria e Kulturës. Regjisorja Eliona Thomaraj tregon...

Abaz Hado: Galeria Kombëtare e Arteve të ketë një koncept tjetër, jo çdo artist...

Piktori grafist Abaz Hado në vijim të krijimtarisë së tij në art, ka nisur punën për një tjetër ekspozitë personale. Një ekspozitë me grafika...

Pavlo Shkarpa: Bota ruan dhe një tullë, te ne po dhunohet trashëgimia kulturore

Problemet me trashëgiminë kulture vijojnë, edhe pse nga Ministria e Kulturës prezantohen projekte për specialistët bëhet pak për monumentet. Specialisti Pavlo Shkarpa pohon se...

Adonis Filipi: Teatri shqiptar i izoluar, duhet të ballafaqohemi me skenat europiane

Teatri shqiptar është i izoluar dhe duhet të prezantohet jashtë në skenat e huaja. Për regjisorë të ndryshëm ky është një nga problemet, që...

Afërdita Onuzi: Pas 1989 nuk blihen objekte, arkivi etnografik po mbahet me dhurata

Fondet etnografike janë të rrezikuara nga mungesa e kushteve. Edhe pse bëhet një punë e madhe nga punonjësit që merren me fondet dhe studiuesit,...

Pandeli Koçi: Shteti kujtohet për shkrimtarët dhe poetët vetëm pas vdekjes, vëmendja shpërfillëse dhe...

Në krijimtarinë letrare shkrimtarët nuk janë të vlerësuar sa duhet. Problemet me krijimtarinë nuk janë të pakta, por sipas tyre edhe mungesa e mbështetjes...

Elma Doresi: Në teatër ka plasur plagjiatura, “Mjeshtrat e skenës” do dalin zbuluar kur...

Jeta artistike dhe teatrore ka jo pak probleme. Jo vetëm buxhetet e pakta për shfaqjet dhe qarkullimin e tyre në skena të ndryshme, por...

Pse Rinasi është kaq i shtrenjtë? Drejtori i TIA tregon arsyet

Çmimet e biletave të avionëve, në verën e këtij viti kapën majat. Të fluturoje nga Europa drejt Rinasit në fillim të gushtit, bileta në...

ME TE LEXUARAT

Taulant Muka plas bombën, publikon faktet/ Monika Kryemadhi me doktoraturë plagjiaturë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka gjatë një komunikimi live në rrjetet sociale tha se edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e...

Ponte Morandi, një çarje e thellë e marrë nga një video disa minuta para...

Në mesin e videove per urën Morandi e cila disponohet në zyrën e prokurorëve të Gjenovës ka edhe një filmim marre shtatë minuta para...

Nga biznesi i hotelerisë tek shpenzimet e luksit, ja kush është i fejuari i...

Elvana Gjata është fejuar me biznesmenin nga Tirana, Ervin Mata që prej dy vitesh. Këngëtarja e njohur ka zyrtarizuar lidhjen e saj dyvjeçare në fshehtësi...

“Pronari i lokalit i kërkoi Elvanës të largohet”/ Çfarë ndodhi në lokal? Zbardhet dinamika...

Një person vdiq dhe 2 të tjerë u plagosën mbrëmë në një lokal në ish-bllok. Viktimë e ngjarjes së djeshme është Fabian Gaxha ndërsa...

FOTO/ Ngjarja në ish-Bllok, ja personazhet e njohur që e frekuentonin lokalin e famshëm

Tirana është tronditur që prej mbrëmjes së djeshme, ku pas një sherri për këngëtaren Elvana Gjata, ka mbetur i vrarë Fabiol Gaxha si edhe...

Vrasja në festën e beqarisë, zbardhet identiteti i shqiptarit të arrestuar (FOTO)

Zbardhet identiteti i shqiptarit të arrestuar në Itali, pas vrasjes së të riut në festën e beqarisë. Krimi i rëndë ndodhi të dielën, gjatë...