Edmond Budina:Tek “Turbina” mungojnë elementët minimalë të një salle teatri, duket se ka një...

Regjisori i njohur Edmond Budina shprehet se arti dhe kultura e çojnë përpara një vend, por në Shqipëri fatkeqësish sipas tij pushteti nuk do...

Pandeli Koçi: Shteti kujtohet për shkrimtarët dhe poetët vetëm pas vdekjes, vëmendja shpërfillëse dhe...

Në krijimtarinë letrare shkrimtarët nuk janë të vlerësuar sa duhet. Problemet me krijimtarinë nuk janë të pakta, por sipas tyre edhe mungesa e mbështetjes...

Arben Shira: GKA, edhe pas 30 vitesh ka mbetur si në kohën e realizmit...

Problemet me aktivitetin artistik i përballin me vështirësi krijuesit në art. Edhe piktorët shprehen se deri tani nga Ministria e Kulturës ka...

Djegia e mandateve, Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’ pak orë para protestës: Çfarë pritet nesër...

Avokati Spartak Ngjela ka reaguar pas vendimin të partive të opozitës për të djegur mandatet e tyre. Ngjela shkruan...

Rrëfimi i Kiço Mustaqit: Si e shpëtova Nexhmije Hoxhën dhe familjen në 1991 nga...

Kiço Mustaqi, ish-zëvendësministër i Mbrojtjes dhe shef i Shtabit të Përgjithshëm në kohën e komunizmit, mbështet periudhën e komunizmit dhe respektin për udhëheqësin komunist...

Agim Gjakova: Ministria e Kulturës ka sakatuar vlerat në letërsi, çmimet ndahen sipas tarafeve

Shkrimtari Agim Gjakova shprehet se institucionet duhet të kujdesen që bibliotekat të mos jenë të varfra me libra. Kjo sipas tij është...

Nonda Varfi: Çmimet letrare dhe përkthimet prej 5 vitesh në një qerthull riciklimi, Ministria...

Fondet që ndan Ministria e Kulturës që janë mbështetje për librin dhe përkthimin për autorë dhe përkthyes nuk shkojnë gjithmonë atje ku duhet. Herë...

Stefan Taçi: Artistët të nëpërkëmbur nga institucionet, arti po përjeton një dramë

Piktorët në aktivitetin e tyre vazhdojnë krijimtarinë, duke u përballur me probleme të cilat prej vitesh nuk kanë gjetur zgjidhje. Mungesa e sallave të...

Prokurori amerikan trondit pushtetarët: Asnjë politikan nuk e ndal dot SPAK dhe BKH, kush...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë tronditur dje sërish pushtetarët shqiptarë. Teksa reforma në drejtësi po hyn në fazën e saj vendimtare,...

Spartak Ngjela: Ilir Meta lidhje me Beogradin dhe Athinën, hezitimi për Gent Cakën fakton...

Avokati Spartak Ngjela shpërtheu në akuza ditën e djeshme kundër Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Ky i fundit po tenton të bllokojë...

ME TE LEXUARAT

Taulant Muka plas bombën, publikon faktet/ Monika Kryemadhi me doktoraturë plagjiaturë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka gjatë një komunikimi live në rrjetet sociale tha se edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e...

Ponte Morandi, një çarje e thellë e marrë nga një video disa minuta para...

Në mesin e videove per urën Morandi e cila disponohet në zyrën e prokurorëve të Gjenovës ka edhe një filmim marre shtatë minuta para...

Nga biznesi i hotelerisë tek shpenzimet e luksit, ja kush është i fejuari i...

Elvana Gjata është fejuar me biznesmenin nga Tirana, Ervin Mata që prej dy vitesh. Këngëtarja e njohur ka zyrtarizuar lidhjen e saj dyvjeçare në fshehtësi...

“Pronari i lokalit i kërkoi Elvanës të largohet”/ Çfarë ndodhi në lokal? Zbardhet dinamika...

Një person vdiq dhe 2 të tjerë u plagosën mbrëmë në një lokal në ish-bllok. Viktimë e ngjarjes së djeshme është Fabian Gaxha ndërsa...

Zbardhet kandidatura e parë për Bashkinë e Durrësit

Zërat për mos kandidimni e Dakos në Bashkinë e Durrësit me sa duket kanë vënë në lëvizje strukturat e partisë për të mbështetur emra...

FOTO/ Ngjarja në ish-Bllok, ja personazhet e njohur që e frekuentonin lokalin e famshëm

Tirana është tronditur që prej mbrëmjes së djeshme, ku pas një sherri për këngëtaren Elvana Gjata, ka mbetur i vrarë Fabiol Gaxha si edhe...