Robert Përmeti: Shteti po bën aventura me artistët, administrata e Ministrisë së Kulturës të...

Artet në tërësinë e tyre sot përballen me probleme nga më të ndryshmet, por për artistët shqetësues mbeten buxhete e pakta për aktivitetin artistik,...

Ali Aliu: Përzgjedhja e vlerave në letërsi, në një gjendje kaotike

Autorët dhe krijimtaria letrare duhet të ketë më tepër vëmendje nga institucionet. Janë politikat e librit ato që ndikojnë në zhvillimin e krijimtarisë, por...

“Era e Merkelit nuk ka përfunduar”

Në një intervistë për DW, Peter Beyer, raportues i grupit parlamentar CDU/CSU për Kosovën dhe Serbinë në Komisionin e Jashtëm të Bundestag-ut, thotë se...

Stefan Taçi: Artistët të nëpërkëmbur nga institucionet, arti po përjeton një dramë

Piktorët në aktivitetin e tyre vazhdojnë krijimtarinë, duke u përballur me probleme të cilat prej vitesh nuk kanë gjetur zgjidhje. Mungesa e sallave të...

Luftar Paja: Teatri ka dy probleme të mëdha, mungesën e regjisorëve dhe dramës shqipe

Aktori i njohur Luftar Paja shprehet se në teatrin shqiptar problem mbetet mungesa e regjisorëve. Sipas tij sot janë pak regjisorë të afirmuar, dhe...

Edi Rama: Meta 7 ditë afat për Lleshin, dekretin do ja dërgoj sërish dhe...

Kryeministri Edi Rama i ka dhënë edhe 7 ditë afat presidentit Ilir Meta për të dekretuar Sandër Lleshin për ministër të Brendshëm. Duke folur...

Bardhyl Londo: Ministria e Kulturës ka krijuar një rreth të ngushtë për fondet, i...

Poeti Bardhyl Londo shprehet se deklarimet që bën ministrja e Kulturës janë dhe si një tallje përballë gjendjes që kanë sot bibliotekat, duke shtuar...

Adonis Filipi: Teatri shqiptar i izoluar, duhet të ballafaqohemi me skenat europiane

Teatri shqiptar është i izoluar dhe duhet të prezantohet jashtë në skenat e huaja. Për regjisorë të ndryshëm ky është një nga problemet, që...

Arben Shira: Artistëve në emigrim nuk u hapen dyert, Ministria e Kulturës të rikthejë...

Artistët pohojnë se në krijimtarinë e tyre nuk kanë përkrahje nga institucionet. Sipas tyre është një situatë që prej vitesh lë për të dëshiruar...

ME TE LEXUARAT

Taulant Muka plas bombën, publikon faktet/ Monika Kryemadhi me doktoraturë plagjiaturë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka gjatë një komunikimi live në rrjetet sociale tha se edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e...

Ponte Morandi, një çarje e thellë e marrë nga një video disa minuta para...

Në mesin e videove per urën Morandi e cila disponohet në zyrën e prokurorëve të Gjenovës ka edhe një filmim marre shtatë minuta para...

Nga biznesi i hotelerisë tek shpenzimet e luksit, ja kush është i fejuari i...

Elvana Gjata është fejuar me biznesmenin nga Tirana, Ervin Mata që prej dy vitesh. Këngëtarja e njohur ka zyrtarizuar lidhjen e saj dyvjeçare në fshehtësi...

“Pronari i lokalit i kërkoi Elvanës të largohet”/ Çfarë ndodhi në lokal? Zbardhet dinamika...

Një person vdiq dhe 2 të tjerë u plagosën mbrëmë në një lokal në ish-bllok. Viktimë e ngjarjes së djeshme është Fabian Gaxha ndërsa...

Zbardhet kandidatura e parë për Bashkinë e Durrësit

Zërat për mos kandidimni e Dakos në Bashkinë e Durrësit me sa duket kanë vënë në lëvizje strukturat e partisë për të mbështetur emra...

FOTO/ Ngjarja në ish-Bllok, ja personazhet e njohur që e frekuentonin lokalin e famshëm

Tirana është tronditur që prej mbrëmjes së djeshme, ku pas një sherri për këngëtaren Elvana Gjata, ka mbetur i vrarë Fabiol Gaxha si edhe...