Muzetë e Beratit, mbi 1900 vizitorë në dy muaj

Muzeu Ikonografik “Onufri” dhe Muzeu Etnografik, Berat në dy muajt e parë të vitit janë vizituar nga 1979 vizitorë, duke rritur kështu...

GKA çel më në fund dyert për publikun, ekspozita e parë vjen nga një...

Ekspozita “As mik, as armik” është e para për këtë vit, që vjen për publikun në Galerinë Kombëtare të Arteve. Pas ekspozitës së tetorit...

Tre shfaqjet e fundit të veprës “Antigona” në teatër

Në Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivgoli” janë shfaqjet e fundit të veprës “Antigona” në skenë. "Antigona" do të vijojë për publikun dhe mbrëmjet e...

Margariti në rrugën e Kumbaros, asnjë përfaqësues nga ministria në takimin e kërkuar nga...

Konferenca "Skena e Pavarur Kulturore: Sfida dhe Prespektiva" bëri bashkë artistë dhe drejtues të shoqatave që veprojnë në fushën e artit. Edhe pse e...

Fatbardh Marku: Nuk kemi Teatër Kombëtar, artistët në vështirësitë më të mëdha të përjetuara...

Artistët shprehen se jeta artistike duket më e gjallë vetëm në kryeqytet, ndërsa nëpër qytetet e tjera është mjaft e vogël. Me...

“Stinët në peizazh” vijnë përmes 68 veprave në pikturë

Në galerinë “Art Saranda” këto ditë është çelur ekspozita “Stinët në peizazh” me vepra të piktorit të njohur Sadik Kasa. Në qytetin...

Përfundojnë xhirimet e filmit “Ngjarje”, në fokus një fshat i harruar që bëhet protagonist...

“Ngjarje” titullohet filmi i regjisorit Lorin Terezi, i cili këto ditë ka përfunduar xhirimet. Me një kastë aktorësh nga Shqipëria, por dhe...

Shkrimtarët apel Margaritit: Këshilli i Librit të dominohet nga personalitetet e letërsisë, jo zyrtarët...

Këshilli Kombëtar i Librit dhe i Nxitjes së Leximit është i parashikuar në ligjin e librit, por nga Ministria e Kulturës duket...

Adrian Devolli çel ekspozitën personale “Përgjithmonë kanavac” me 20 vepra në pikturë

Ekspozita “Përgjithmonë kanavac” u çel për publikun me punime të piktorit të njohur Adrian Devolli. Ekspozita prezantohet në galerinë e artit “Kalo”...

Rikthehet në Teatrin Eksperimental tragjedia “Medea”, me aktorët e njohur Zhusti, Anagnosti, Pasha dhe...

Tragjedia e greke “Medea” rikthehet në skenën e Teatri Kombëtar Eksperimental "Kujtim Spahivogli" mbrëmjen e datës 20 mars. Vepra e Euripidit vjen...

ME TE LEXUARAT

Taulant Muka plas bombën, publikon faktet/ Monika Kryemadhi me doktoraturë plagjiaturë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka gjatë një komunikimi live në rrjetet sociale tha se edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e...

Ponte Morandi, një çarje e thellë e marrë nga një video disa minuta para...

Në mesin e videove per urën Morandi e cila disponohet në zyrën e prokurorëve të Gjenovës ka edhe një filmim marre shtatë minuta para...

Nga biznesi i hotelerisë tek shpenzimet e luksit, ja kush është i fejuari i...

Elvana Gjata është fejuar me biznesmenin nga Tirana, Ervin Mata që prej dy vitesh. Këngëtarja e njohur ka zyrtarizuar lidhjen e saj dyvjeçare në fshehtësi...

“Pronari i lokalit i kërkoi Elvanës të largohet”/ Çfarë ndodhi në lokal? Zbardhet dinamika...

Një person vdiq dhe 2 të tjerë u plagosën mbrëmë në një lokal në ish-bllok. Viktimë e ngjarjes së djeshme është Fabian Gaxha ndërsa...

Zbardhet kandidatura e parë për Bashkinë e Durrësit

Zërat për mos kandidimni e Dakos në Bashkinë e Durrësit me sa duket kanë vënë në lëvizje strukturat e partisë për të mbështetur emra...

FOTO/ Ngjarja në ish-Bllok, ja personazhet e njohur që e frekuentonin lokalin e famshëm

Tirana është tronditur që prej mbrëmjes së djeshme, ku pas një sherri për këngëtaren Elvana Gjata, ka mbetur i vrarë Fabiol Gaxha si edhe...