Vidhet sarkofagu egjiptian para se të shitej në SHBA për 4 mln $

Një arkivol i lashtë egjiptian po bënte dje rrugën e kthimit nga Muzeumi prestigjioz i artit në Nju Jork  Metropolitan drejt Kairos,...

Katër misteret më të mëdha detare

Në vitin 2011, një grup zhytësish që po eksploronin fundin e Detit Baltik me sonar, u ndeshën me një objekt me një gjatësi 70...

Zbulohen në Irak artifaktet që do ndryshojnë historinë e botës

Zbulime të rëndësishme arkeologjike janë shënuar në Duhok, në Administratën Rajonale Kurde në veri të Irakut, të cilat mendohet se rrjedhin nga një periudhë...

Zbulohet tuneli sekret në piramidën antike

Arkeologët kanë zbuluar një tunel misterioz dhe një dhomë funerale nën Piramidën e Hënës pranë qytetit të Meksikës, që besohet se përfaqëson një rrugë...

Zbulohet djathi më i vjetër në botë, gjendet në një varr egjiptian

Djathi më i vjetër në botë gjendet në një varr egjiptian, por ai mund të jetë i infektuar me një sëmundje vdekjeprurëse. Djathi u gjet...

Keni dëgjuar për Biblën e Kolbrinit? Ja çfarë ka parashikuar ajo për të ardhmen...

A keni dëgjuar ndonjëherë për Biblën e Kolbrinit? Kjo bibël e vjetër 3,600 vjet flet rreth ngjarjeve kaherë të harruara, apo të panjohura, ku...

Anija greke 2,400 vjeçare gjendet e paprekur në fund të Detit të Zi

Një anije tregtare greke që daton rreth 2,400 vjet më parë është gjetur së fundmi në fud të Detit të Zi. Zbulimi është zyrtarisht rinoja...

Zbulohen monedhat e mbretit britanik me fjalët “Allah” në to

Një ekspozitë ka zbuluar se një mbret mesjetar në Britani nxirrte monedha ari me fjalët arabe në to, që thoshin “Nuk ka Zot përpos...

Zbulohet varri 3700-vjeçar i vajzës së Faraonit në Egjipt

Dhoma e varrit 3700 vjeçare e vajzës së Faraonit besohet të jetë gjetur pranë të rrënojave të një piramide të zbuluar së fundi në...

ME TE LEXUARAT

Taulant Muka plas bombën, publikon faktet/ Monika Kryemadhi me doktoraturë plagjiaturë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka gjatë një komunikimi live në rrjetet sociale tha se edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e...

Ponte Morandi, një çarje e thellë e marrë nga një video disa minuta para...

Në mesin e videove per urën Morandi e cila disponohet në zyrën e prokurorëve të Gjenovës ka edhe një filmim marre shtatë minuta para...

Nga biznesi i hotelerisë tek shpenzimet e luksit, ja kush është i fejuari i...

Elvana Gjata është fejuar me biznesmenin nga Tirana, Ervin Mata që prej dy vitesh. Këngëtarja e njohur ka zyrtarizuar lidhjen e saj dyvjeçare në fshehtësi...

“Pronari i lokalit i kërkoi Elvanës të largohet”/ Çfarë ndodhi në lokal? Zbardhet dinamika...

Një person vdiq dhe 2 të tjerë u plagosën mbrëmë në një lokal në ish-bllok. Viktimë e ngjarjes së djeshme është Fabian Gaxha ndërsa...

Zbardhet kandidatura e parë për Bashkinë e Durrësit

Zërat për mos kandidimni e Dakos në Bashkinë e Durrësit me sa duket kanë vënë në lëvizje strukturat e partisë për të mbështetur emra...

FOTO/ Ngjarja në ish-Bllok, ja personazhet e njohur që e frekuentonin lokalin e famshëm

Tirana është tronditur që prej mbrëmjes së djeshme, ku pas një sherri për këngëtaren Elvana Gjata, ka mbetur i vrarë Fabiol Gaxha si edhe...