“Historia është po aq kaotike sa rrugët e saj”, prestigjozja britanike “The Guardian” shkruan...

Prestigjozja britanike “The Guardian”, i ka kushtuar një artikull të gjatë ndryshimit që ka pasur Kamza në vite. SHKRIMI...

Le Petit Parisien (1914) / Ja zgjidhja që ka propozuar Ismail Qemali për qëndrueshmërinë...

“Le Petit Parisien” ka botuar, të mërkurën e 27 majit 1914, në faqen n°3, intervistën e Ismail Qemalit për gazetën “Italia”, të...

“Esat Pasha, tradhëtar dhe i çmendur !” Çfarë tha Ismail Qemali në dalje të...

“La Libre Parole” ka botuar, të martën e 29 prillit 1913, në ballinë, një shkrim në lidhje me deklaratën e Ismail Qemal...

“Nëse shpërthen një revoltë…” Zbulohet intervista e Ismail Qemalit në lidhje me kryengritjen e...

“L’Echo de Paris” ka botuar, të martën e 17 prillit 1911, në faqen n°3, intervistën e korrespondentit të gazetës “Piccolo” me Ismail...

“Të ribëhet një kushtetutë” Gazeta franceze zbulon propozimin që Ismail Qemali i bëri sulltanit...

“Le Temps” ka botuar, të mërkurën e 10 marsit 1897, në ballinë, një shkrim në lidhje me propozimin që i ka bërë...

Vrau mbi 50 njerëz dhe mbyti një grua shtatzënë, njihuni me kryemafiozin që është...

Matteo Messina Denaro është një playboy i apasionuar pas makinave dhe i fiksuar pas grave. Burri, të cilit shpesh...

“E quanin Belmondo jugosllav”, Intervista e Bekim Fehmiut për Paris-Presse në 1970

“E quanin Belmondo jugosllav”, Intervista e Bekim Fehmiut për Paris-Presse në 1970 Aurenc Bebja  |   21 Tetor, 2019 10:05 | 807...

FOTO/ “Mbi 350 avionë anglo-amerikanë në inkursione luftarake në qiellin shqiptar duke bombarduar forcat...

Memorie.al publikon dokument arkivore me dosjet e panjohura të veprimtarisë së aleatëve Anglo-amerikanë në vëndin tonë gjatë periudhës së Luftës, 1943-1946, të...

Njihej si “Merimanga e zezë”, historia e kampionit Vogli. Nga arratisja pas ndeshjes me...

Në vitet ’50-’60 portieri Lev Yashin (Jashin) ishte krenaria e futbollit sovjetik. “Heroi i klasës punëtore” i priste goditjet a thua se...

Mehmet Shehun e vranë apo u vetëvra? Artan Fuga ngre dyshimet e forta dhe...

Akademiku i njohur Artan Fuga ka ngritur pikëpyetje, nëse ish kryeministri Mehmet Shehu është vrarë apo vetëvrarë. Në një...

ME TE LEXUARAT

Taulant Muka plas bombën, publikon faktet/ Monika Kryemadhi me doktoraturë plagjiaturë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka gjatë një komunikimi live në rrjetet sociale tha se edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e...

Ponte Morandi, një çarje e thellë e marrë nga një video disa minuta para...

Në mesin e videove per urën Morandi e cila disponohet në zyrën e prokurorëve të Gjenovës ka edhe një filmim marre shtatë minuta para...

Artan Hoxha flet për aftësinë e pazakontë të Klement Balilit

Artan Hoxha, gazetari i njohur investigativ ka intervistuar pak para vendimit për t’u vetëdorëzuar në polici, Klement Balilin. Sipas...

Nga biznesi i hotelerisë tek shpenzimet e luksit, ja kush është i fejuari i...

Elvana Gjata është fejuar me biznesmenin nga Tirana, Ervin Mata që prej dy vitesh. Këngëtarja e njohur ka zyrtarizuar lidhjen e saj dyvjeçare në fshehtësi...

Artan Fuga ndez protestën e studentëve, ja çfarë paralajmëron për në mbrëmje

Akademiku Artan Fuga ka reaguar sërish lidhur me protestën e studentëve, e cila sot shënon ditën e pestë të zhvillimit para Ministrisë së Arsimit.Akademiku...

“Pronari i lokalit i kërkoi Elvanës të largohet”/ Çfarë ndodhi në lokal? Zbardhet dinamika...

Një person vdiq dhe 2 të tjerë u plagosën mbrëmë në një lokal në ish-bllok. Viktimë e ngjarjes së djeshme është Fabian Gaxha ndërsa...