Astronomët në ‘lagjen tonë të afërt’ gjejnë një planet të ngjashëm me Tokën

Rezulton se ‘lagja jonë’ hapësinore është e pasur me planetë. Në mënyrë të veçantë, astronomët kohët e fundit kanë gjetur një ekzoplanet...

“Thjesht është çështje kohe”, është rreth 1400 herë më i madh se Dielli, shkencëtarët...

Betelgeuse, një yll i madh dhe i ndritshëm në yjësinë e Orionit ka nisur duke u zbehur që nga tetori  dhe mund...

Ndodh edhe kjo! Anija e parë me astronautë që del nga orbita e tokës,...

Apollo 8 në 21 dhjetor të vitit 1968, niset nga Qendra e amerikane e Hapësirës Kennedy duke u bërë anija e parë...

Muaji që lamë pas është i dyti më i ngrohti në 140 vitet e...

Nëntori i këtij viti ishte për herë të dytë muaji më i ngrohtë i regjistruar ndonjëherë në Tokë që nga viti 1880...

Tani mund të mendojmë se ndoshta ekziston jeta në Hënë! Fluturakja izraelite që u...

Anija kozmike Beresheet e Izraelit u rrëzua në sipërfaqen e Hënës më 11 prill të këtij viti, por duket se ka lënë...

Fenomeni sekret në polet e Tokës, NASA nis hetimet. Ja pse është i rrezikshëm...

Tre misione hapësinore të NASA-s do të studiojnë fushën magnetike të Tokës për të zbuluar pse GPS nuk funksionon në polet e...

Tronditen ekspertët e NASA-s, zbulojnë fenomenin e çuditshëm dhe vdekjeprurës gjatë fluturimit në hapësirë,...

NASA ka vërejtur një efekt të çuditshëm gjatë fluturimit në hapësirë. Gjaku i astronautëve mpikset dhe lëviz në drejtim të kundërt.

NASA zbulon molekula sheqeri mbi dy meteorë, kjo e ndërlikon edhe më shumë idenë...

Shkencëtarët e NASA-s dhe tre universitete japoneze kanë zbuluar molekula sheqeri në dy meteorë të rënë në vende të ndryshme, gjë që...

Çfarë do të ndodhte me botën sikur Hëna të mos ekzistonte, këto janë pesë...

Eklipset do të ishin një gjë e së kaluarës nëse Hëna nuk do të ekzistonte. Hëna kur është e plotë mund të...

Sot, nga ora 13:35 deri në orën 18:04 do të ndodhë rreshtimi i rrallë...

Rreshtimi i rrallë i tre planetëve, Tokë, Diell dhe Mërkur, do të ndodhë ditën e sotme. Planeti Mërkur do të kalojë përpara...

ME TE LEXUARAT

Taulant Muka plas bombën, publikon faktet/ Monika Kryemadhi me doktoraturë plagjiaturë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka gjatë një komunikimi live në rrjetet sociale tha se edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e...

Ponte Morandi, një çarje e thellë e marrë nga një video disa minuta para...

Në mesin e videove per urën Morandi e cila disponohet në zyrën e prokurorëve të Gjenovës ka edhe një filmim marre shtatë minuta para...

Artan Hoxha flet për aftësinë e pazakontë të Klement Balilit

Artan Hoxha, gazetari i njohur investigativ ka intervistuar pak para vendimit për t’u vetëdorëzuar në polici, Klement Balilin. Sipas...

Nga biznesi i hotelerisë tek shpenzimet e luksit, ja kush është i fejuari i...

Elvana Gjata është fejuar me biznesmenin nga Tirana, Ervin Mata që prej dy vitesh. Këngëtarja e njohur ka zyrtarizuar lidhjen e saj dyvjeçare në fshehtësi...

Artan Fuga ndez protestën e studentëve, ja çfarë paralajmëron për në mbrëmje

Akademiku Artan Fuga ka reaguar sërish lidhur me protestën e studentëve, e cila sot shënon ditën e pestë të zhvillimit para Ministrisë së Arsimit.Akademiku...

“Pronari i lokalit i kërkoi Elvanës të largohet”/ Çfarë ndodhi në lokal? Zbardhet dinamika...

Një person vdiq dhe 2 të tjerë u plagosën mbrëmë në një lokal në ish-bllok. Viktimë e ngjarjes së djeshme është Fabian Gaxha ndërsa...