Kina sjell kroçerën e parë për Polin e Veriut

Anija e parë turistike e ndërtuar nga Kina për ekspedita në Arktikun e akullt ka kryer shtatë ditë testime në det pas nisjes nga...

Bie Instagrami, aplikacioni nuk po punon në të gjithë botën

Nëse në këto momente nuk po mundni të hyni në “Instagram”, atëherë ju sqarojmë se nuk e ka fajin as interneti apo telefoni juaj. Rrjeti...

“Mbreti i qiellit”, SR-72 aeroplani ushtarak më i shpejtë në botë (Video)

https://youtu.be/CVukFXXyh80?t=10 Në vitin 2013 kompania amerikane Lockheed Martin, kishte njoftuar se është duke zhvilluar pasardhësin e aeroplanit...

Gjermania teston trenin e parë me hidrogjen

Fshatrat e Saksonisë së Poshtme, në veri të Gjermanisë, u përshkuan nga dy Coradia iLint, trenat e parë të hidrogjenit. Krijuar nga kompania franceze Alstom,...

Pamje dramatike të shembjes së kontrolluar të urës së aksidentit në Gjenova

https://youtu.be/U1iSvgeCjwU Ekspertët e shembjes sot kanë hedhur në erë dy kullat e mbetura të një ure në...

Plas skandali në WhatsApp, kompania iu bën thirrje përdoruesve

Hakerat kanë mundur të instalojnë në distancë një softuer për të mbikëqyrur aplikacionin e mesazheve, WhatsApp. Skandali ka pushtuar faqet e para...

Kina ndalon shitjen e iPhone-ve … për një arsye të veçantë

Kompania amerikane prodhuese e mikroçipave Qualcomm tha sot se kishte fituar urdhrin paraprak nga gjykatat kineze për ndalimi e thuaje të gjithë...

Droni në Torino shënon rekord Guinness, ngre në ajër 101 kg

Hyn në rekordet Guinnes superdroni i krijuar nga grupi torinez Forvola. Droni ka arritur të ngrejë në ajër 101 kg në një lartësi më shumë...

Na futi të dridhurat/ Shkencëtari i NASA-s bën deklaratën e papritur për alienët

Nëse besoni se ekzistojnë alienët, si mendoni se duken? Prej kohësh ata janë cilësuar si një entitet me përmasa të vogla dhe super-inteligjent. Pavarësisht se...

Microsoft merr vendimin drastik, miliona përdorues të zhgënjyer

Ka lajme të këqija për përdoruesit e shërbimit “eBook” të “Microsoft”-it. Kompania është duke e mbyllur dhe bashkë me të, çdo libër...

ME TE LEXUARAT

Taulant Muka plas bombën, publikon faktet/ Monika Kryemadhi me doktoraturë plagjiaturë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka gjatë një komunikimi live në rrjetet sociale tha se edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e...

Ponte Morandi, një çarje e thellë e marrë nga një video disa minuta para...

Në mesin e videove per urën Morandi e cila disponohet në zyrën e prokurorëve të Gjenovës ka edhe një filmim marre shtatë minuta para...

Artan Hoxha flet për aftësinë e pazakontë të Klement Balilit

Artan Hoxha, gazetari i njohur investigativ ka intervistuar pak para vendimit për t’u vetëdorëzuar në polici, Klement Balilin. Sipas...

Nga biznesi i hotelerisë tek shpenzimet e luksit, ja kush është i fejuari i...

Elvana Gjata është fejuar me biznesmenin nga Tirana, Ervin Mata që prej dy vitesh. Këngëtarja e njohur ka zyrtarizuar lidhjen e saj dyvjeçare në fshehtësi...

Artan Fuga ndez protestën e studentëve, ja çfarë paralajmëron për në mbrëmje

Akademiku Artan Fuga ka reaguar sërish lidhur me protestën e studentëve, e cila sot shënon ditën e pestë të zhvillimit para Ministrisë së Arsimit.Akademiku...

“Pronari i lokalit i kërkoi Elvanës të largohet”/ Çfarë ndodhi në lokal? Zbardhet dinamika...

Një person vdiq dhe 2 të tjerë u plagosën mbrëmë në një lokal në ish-bllok. Viktimë e ngjarjes së djeshme është Fabian Gaxha ndërsa...